Żywe płot z krzewów liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A w jaki sposób je posadzić oraz pielęgnować?

Żyjące ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie oraz doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Ozdabia botanik, osłania nas przed miejskim hałasem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem przechodniów. Daje przyjemny cień, dostarcza kryjówkę ptakom. Żywopłot minimalizuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego założeniem musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, bądź pomóc w podziale ogrodu na mniejsze części oraz stworzeniu intymnych kącików? Powinniśmy również postanowić, jaką płot będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór wariantu drzewa względnie krzewu.

Wielką zaletą ogrodzeń z drewek a także krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie gdy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej dobrze maskują nas przed wzrokiem ciekawskich.

Panuje osąd, iż najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” oraz „Spiralis”, które bez docinania utrzymują wąski kształt. Gdy osiągną pożądaną wielkość zmniejszamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki żądają systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia z PCV z Grodziska Mazowiecki wybieramy iglaki wytrzymałe na ziąb. Wrażliwe tuje wschodnie a także cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Wadą takich nasadzeń jest dosyć znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich cyklicznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają wzniesione pędy i dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najlepiej sprawdzają się odporne na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, wskutek czego otrzymane z nich zielone ogrodzenia Poznań, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od siły wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone płoty o różnej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów robią za ramę rabat i ścieżek, oddzielają od siebie poszczególne części parku. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najprawidłowiej, jak je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, jak na przykład ligustr, leszczyna czy jaśminowce, zdołamy uzyskać dość pokaźne zielone ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają separować park od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi skweru, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez obcinania rozkrzewiają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części ogrodu. To wyjście zdaje porządnie egzamin też w przypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Choć te gatunki wolno też strzyc, ale wtenczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań rekomendowane są też krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia najpoprawniej nadaje się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Chociaż i one po srogich zimach bywają czasem oszpecone przez zbrązowiałe liście. Na zachodzie Europy lubiane są zielone ogrodzenie z Winylu z Zgierza z laurowiśni lub zimozielonych gatunków berberysów. Na nieszczęście , w krajowych warunkach klimatycznych ich liście często brązowieją z powodu mrozów. Dlatego, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on nieduży (do 60-80cm), aby wolno go było opatulić na zimę agrowłókniną a także bez trudności wyciągnąć zaschnięte części.

Jeśli pragniemy uzyskać zwłaszcza ozdobny płot, warto posadzić naprzemiennie dwie bądź trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy konstytuujemy zielony płot spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, opłacalnie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. spośród iglaków albo zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenie z PCV strzyżone z wyobraźnią- z falistą liną „grzbietu” względnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednak poświecić sporo czasu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s